dergi

Sektörün tıpkı diğer mecraları gibi, dergi reklam da tasarımları tüketicilere ulaştıran kitle iletişim araçlarından biri olmaktadır. Bu yayın çeşitli sektörlere ve alanlara hitap etmek üzere, süreli yayınlanmaktadır. Yani aylık, haftalık veya birkaç haftalık olmak üzere hazırlanmaktadırlar. Genellikle, siyasi, kültür sanat, edebiyat, kadın alanlarında ve sektörel olarak piyasaya çıkmaktadırlar. Bu alanlar ve sektörlerin hepsinde faaliyet gösteren firmalar, kendi alanlarına hitap eden dergiye reklam vermekte veya onlara sponsor olmaktadırlar. Bunlar baskılı kitle iletişim araçları arasında olmaktadırlar. Ofset baskı yoluyla basımları yapılmakta ve öyle dağıtılmaktadır. Her çalışma, kendi alanına veya sektörüne dağıtılmaktadır. Yani gazeteler gibi sadece bayilere veya bakkallarda bulunmamaktadırlar. Fakat bu söylediğimiz, bütünü için geçerli olmamaktadır. Bazı bu tip yayınların tirajları yüksek olabilmektedir. Gene bayi veya bakkallara verilmezken, kitapevlerinde bulunabilmektedir. Genellikle kültür sanat, edebiyat, siyasi-fikir kitapevlerinde bulunan çeşitleri olmaktadırlar.

Fakat sektörel olanların büyük bir çoğunluğu, kendi sektör firmalarına dağıtılmaktadır. Örneğin, matbaacılık sektöründe çıkan, matbaalara, ajanslara dağıtılmaktadır. Ya da mobilya alanındaki, mobilya alanında faaliyet gösteren firmalara dağıtılmaktadır. Hemen hepsinde abonelik sistemi bulunmaktadır. Yani birini almak istersek, ona abone olmak durumundayızdır. Sadece kitapevlerinde bulunanların abonelik sistemi bulunmayabilmektedir. Ama bazılarının da olabilmektedir.

Dergide reklam tasarımları, firmaların, tanıtım bedeli anlaşmasına bağlı olarak, tam sayfa, yarım sayfa, çeyrek sayfa olarak verilmektedir. Bazılarında yazılar, haberler, makaleler arasındaki kutulardan oluşmaktadır. Bunlara verilen çalışmalar, genellikle, ön kapak arkasına, ilk ve ilk sayfa arkasına, arka kapak ve arka kapak ön kısmına yerleştirilmektedir. Genelde bu şekilde konanlarla beraber, farklı yerlere yerleştirilenleri de bulunmaktadır. Tanıtımla alakalı yazıların yanlarına, köşelerine veya uygun görülen herhangi bir yerlerine konulabilmektedir. Dergide reklam tasarımları, tamamen mizanpajına bağlı olarak kullanılmaktadır. Bunların mizanpajı yapılırken, konu yazılarının yerleşimi, konuyla ilgili fotoğrafların yerleşimi ve bu çalışmaların yerleşimi tasarlanmaktadır. Bu yayınların tasarımcısı, yaratıcı, okunaklı, göze hoş gelen bir mizanpaj yapmaya gayret etmektedir. Bu noktada, tanıtımların yerini istediği şekilde belirleyebilmektedir. Fakat yukarıda bahsettiğimiz genel geçer yerleşimleri, bu şekilde yapılmaktadır.

Dergi reklamı, bazı açılardan, diğer kitle iletişim araçlarından daha avantajlı, kimilerinden daha dezavantajlı olabilmektedir. Sektörel olanlara verilen tanıtımlar, kendi sektör firmalarına dağıtıldıkları için, daha dezavantajlı olabilmektedir. Bu şekilde dağılımı yapılanlar, bulundukları sektörlerin gelişimi açısından oldukça önemli olurken, reklamcılık için çok fazla bir değer teşkil etmeyebilmektedirler. Yani onları potansiyel diğer tüketiciler görememektedirler. Örneğin, matbaacılık alanında çıkarılan, matbaa ve ajanslara dağıtıllmaktadır. Bunların okuyucuları olan matbaacıların, zaten faaliyet alanları matbaacılık olmaktadır. Bu noktada, eğer verilen ilan, daha ileri teknolojiyle üretilmiş bir matbaa makinesi tanıtmaktaysa, evet burada direk tüketicisine hitap etmektedir. Fakat baskı kalitesi v.s. tanıtımları, burada tüketicisine değil, rakiplerine hitap etmekte olmaktadır. Bir yandan böyle bir dezavantajı taşırken, diğer yandan Ajanslara da dağıldıkları için, oldukça avantajlı konuma gelmektedir. Ajanslar zaten, baskılı mecraları kullanan ve bunlara ihtiyaç duyan kurumlardır. Bu sefer yukarıdaki örnek, burada tersine dönmektedir. Yani baskı kalitesini ve özelliklerini aktaran tasarım, burada direkt olarak tüketicisine seslenmekte olmaktadır.

Diğerleri olan; siyasi-fikir, edebiyat, kültür sanat v.b.’lerine verilen tasarımlar, direkt olarak tüketicisi ile konuşmaktadır. Örneğin, kadınlara yönelik çıkanlarda verilen tanıtımlar, diğer bütün kitle iletişim araçlarından daha etkili olabilmektedir. Çünkü kadınlara yönelik çıkarılanların aboneleri, kadınlardır. Buralara verilen ve kadınlarla ilişkili olanlar, tüketicileriyle yüz yüze etkileşim kurmakta ve etki yapabilmektedir. Kozmetik sektörü, giyim sektörü v.s. lerin hepsi etkili mecraları kullanıyor.

Bütün çeşitlerinin diğer kitle iletişim araçları nezdinde yaşadığı dezavantaj ise, belirli bir kesime hitap ediyor olmalarıdır. Bu yayınların hangi çeşidi olursa olsun, toplumun belli bir kesiminin ilgisine odaklamış olmasıdır meslek grupları, ticari faaliyet sektörleri, hobiler ve cinsiyet gibi. Üstelik günübirlik değil, süreli dağıtılmaktadır. Bu durum, bir gazete, bir televizyon veya internet mecralarından daha dezavantajlı bir konuma sokmaktadır. Çünkü diğerleri, hem kendi tüketicilerine hem de potansiyel tüketicilere seslenebilmektedir. Bu yüzden, günümüzde dergi reklam sektörü, tanıtım alma yönünden, diğer kitle iletişim araçları ve diğer mecralardan daha fazla sorun yaşamaktadır. Diğer mecraların gelişimleri, özellikle internetin bu alanda kullanılmasıyla beraber, firmaların tanıtımlarında oldukça düşüş yaşanmıştır. Son zamanlarda sponsorluk anlamında da sorun yaşamakta ve sponsor bulamamaktadırlar.

Bu anlamda, Türkiye’de bu tip faaliyetleri yürütmek için, bir platform bulunmaktadır. Türkiye Dergi Reklam Platformu adı altında oluşturulan oluşum; Doğan grubu, Burda Grubu, Turkuvaz Grubu, Ciner Grubu, Türk Medya, Vatan Grubu, Maya Media, Nova Medya, Infomag Yayıncılık, Zaman Medya Grubu, Marketing Türkiye gruplarından oluşturulmuştur. Buradaki mecrayı canlandırmak için, geçtiğimiz senenin mart ayında, Türkiye Dergi Reklam Platformu,  bu tip iş alabilmek için, kampanya yürüttüler. “Dergi Şart” kampanyası ile doğru tüketiciye ulaşmak için, en etkili tanıtım mecrasının dergiler olduğunu anlatmak istediler. Kampanya süresince “Etkin Reklam İçin Dergi Şart!” sloganını kullanarak bu alanı canlandırmak istediler.

Dergi reklamcılığı da en az diğerleri kadar önemli olmaktadır. Burada da tasarımların, farklı, yenilikçi, çarpıcı olması gerekmektedir. Burada da kullanılan imajların, görüntülerin, resimlerin dikkatle seçilmesi ve tanıtım bilgisinin basit ve anlaşılır verilmesi önem taşımaktadır.

Signgraphic – Home Textile – Textil Magazine – Dijital Teknik – Print On Demand – Tekstil Trend – Tekstil Teknik – Tekstil Teknoloji – Matbaa Haber – Pimms Group – Sign Eurasia [DERGİ KAPAK, REKLAM SAYFALARI]

PİMMS Group, dış mekan tabela ve reklam panolarından iç mekan dekorasyon ve mobilyaya; ambalajdan etikete; tekstilden hazır giyime kadar çok çeşitli dijital baskı makinelerini Türkiye pazarına sunmaktadır. Hanglory Group bünyesindeki Handtop, Homer ve Handway markalarının yanı sıra HP Latex grubunun da Türkiye Distribütörlüğünü yürüten PİMMS Group, kendi üretimini yaptığı Axia baskı makinelerini de sektöre sunmaktadır.

PİMMS Group bünyesinde grafik tasarım, sosyal medya reklamcılığı ve fuar stand tasarımı, dış mekan tasarımı çalışmalarımız Pandemi sürecinde de devam etmektedir.

Dijital baskı makinalarının yoğun kullanıldığı, ambalaj, endüstriyel tasarım ve tekstil sektörlerinin önde gelen yayınlarında; Mayıs-Haziran-Temmuz dönemi için dergi kapakları ve reklam sayfalarında çalışmalarımız PİMMS Group olarak devam etmektedir.

SIGNGRAPHİC www.signgraphic.com.tr

TEXTİL MAGAZİNE https://www.etextilemagazine.com

DİJİTAL TEKNİK www.dijitalteknik.com.tr

PRINT ON DEMAND www.printondemand.com.tr

TEKSTİL TREND www.tekstiltrend.com

TEKSTİL TEKNİK www.tekstilteknik.com.tr

TEKSTİL TEKNOLOJİ https://www.tekstilteknoloji.com.tr

MATBAA HABER www.matbaahaber.com/tr

PİMMS GROUP www.pimms.com

SIGN EURASIA https://www.signeurasia.com

HOME TEXTİLE https://hometextile.com.tr/

Dijital Baskı Reklam Sayfaları [TASLAK 2019]

PİMMS GRUP Dijital Baskı makinaları konusunda sektörümüzün en önde gelen kuruluşlarından biridir. 2018-2019 yılları için dijital baskı makinaları dergi gruplarında değerlendirilmek üzere istenen reklam sayfaları için yaptığım bazı tasarımların taslakları…

Bu fırsatı verdikleri için PİMMS GRUP yönetim kurulu başkanı Sayın Selahattin AYGÜLER’e teşekkür ederim.

Dergi Kapak Tasarımları [PİMMS GRUP-TASLAK]

2020 yılı için dijital baskı dünyasının tüm sektör dergilerinde (15), düzenlenecek Fespa İstanbul ve Sign İstanbul Fuarlarında, sosyal medya ve web sitelerinde kullanılmak üzere KAPAK-SAYFA TASARIMLARIna başladım. İlk taslaklarım …..

Sayın Selahattin AYGÜLER’e teşekkürler. Yine bana güvendiği için.

Dijital baskı makinalarının yoğun kullanıldığı, ambalaj, endüstriyel tasarım ve tekstil sektörünün önde gelen yayınlarında;

SIGNGRAPHİC www.signgraphic.com.tr

TEXTİL MAGAZİNE https://www.etextilemagazine.com

DİJİTAL TEKNİK www.dijitalteknik.com.tr

TEKSTİL TREND www.tekstiltrend.com

TEKSTİL TEKNİK www.tekstilteknik.com.tr

PRINT ON DEMAND www.printondemand.com.tr

TEKSTİL TEKNOLOJİ https://www.tekstilteknoloji.com.tr

MATBAA HABER www.matbaahaber.com/tr

PİMMS GROUP www.pimms.com

SIGN EURASIA https://www.signeurasia.com

Aylık olarak kapak ve reklam sayfası tasarımlarım olacak. İlgi ve bilginize

PİMMS Group’un sektördeki dergi gruplarında var olan ilan, dergi kapağı ve ilan sayfaları için afiş taslaklarım ve eskiz çalışmalarım…

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri Bölümünün Hazırladığı Harezmi Eğitim Modeli Pilot Uygulamalar Raporu dergi olarak 18 Ekim 2018 tarihinde düzenlenecek Lansman ile proje uygulayıcıları ile buluşuyor.

Harezmi Dergisi tüm sayfalar için tıklayınız.

İstanbul İli Mesleki Yaklaşım Envanteri, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Nişantaşı Üniversitesi ile birlikte raporlaştırıldı. 

MESLEKİ YAKLAŞIM ENVANTERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Mevsimlik haber, etkinlik ve faaliyetler üzerine çıkardığı ZEYTİM

Dergisinin 4. sayısının sayfa mizanpajı ve kapak tasarımları bitmek üzere.

ZEYTİM2 DERGİSİ TIKLAYINIZ.

 

Harezmi Modeli Çalıştay Raporu Çıktı

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün yürütmekte olduğu Harezmi Modeli kapsamında birkaç çalıştay yapılmaktadır. Çalıştay çalışmaları ve Harezmi Eğitim Modeli çalışmalarının derlendiği Rapor yayınladı. Harezmi Eğ itim Modeli Çalıştay Raporu Sayfa Düzeni ve Kapak Düzenini İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Kurumsal Kimliğinden bağımsız düşünmeden hazırladım.

HAREZMİ EĞİTİM MODELİ RAPORU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

ZEYTİNBURNU İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DERGİSİ ZEYTİM TÜYAP KİTAP FUARINDA

Zeytinburnu Milli Eğitim Müdürlüğünün

ZEYTİM 2017 DERGİSİ

grafikerim2013 tarafından tasarlanmış olup

Türkiye’de web ortamında yayındadır.

ZEYTİM DERGİ 2017 TIKLAYINIZ…

 

İSTANBUL ARGE BÜLTENİ

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü 2017 Yılı Arge Bülteni Tüyap Kitap Fuarında…

ARGE BÜLTENİ 2017 TIKLAYINIZ…