ambalaj

Ambalaj, ürünün giysisi gibidir. Tüketiciyi satın alma eylemine hazırlaması işin gerekli tüm güzellikleri üzerinde bulundurması gerekir. Ürünün piyasada tutunabilmesi; doğru ve etkili bir ambalaj malzemesinin seçimine bağlı olduğu kadar, ambalajın tasarımına da bağlıdır. Ürünün yapısına uygun seçilen renklerle, uyumlu yazı ve biçimlerle tasarlanmış, çekici, güzel görünümlü bir ambalaj, tüketiciyi olumlu yönden etkiler.

Ambalaj, ürünleri dış etkilerden koruyan, onları bir arada tutarak; taşıma, depolama, dağıtım, tanıtım ve pazarlama işlemlerini kolaylaştıran, metal, kâğıt, karton, cam, plastik, v.b. malzemelerden yapılmış dış örtülerdir. Kısaca ambalaj, içersisinde ürün bulunan koruyucudur. Ürünü, çarpma, ıslanma, zedelenme gibi fiziksel etkilerden korur. Ambalaj ürünün tüketiciye en ekonomik yolla ulaşmasını sağlar, depolama kolaylığı yaratır. önemli bir görevi de taşıdığı bilgilerle tüketiciye seçim ve kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Üzerinde yazılı olan ağırlık, fiyat, üretim tarihi, son kullanım tarihi, ürünün içeriği, üretici firmanın adı, kullanım açıklaması, TSE’li olup olmadığı gibi tüm bilgiler, tüketiciye ve satış yapana büyük kolaylıklar sağlar. Tüketicinin sorma şansı yoktur, bu nedenle tüm bilgileri üzerinde taşımasında yarar vardır.

Ambalajda grafik tasarımı, satışa sunulan ürünün tüm özellikleriyle tüketiciye yansıması ve onunla diyalog kurmasını sağlayan önemli bir araçtır. Adeta ürünün dilidir. Bu dilin etkili olması, tanıtımın olumlu sonuçlanmasını sağlar.

Bir markete giren tüketici eline aldığı ürünü geriye koymadan alış veriş çantasına atabiliyorsa, bunda ambalajın önemli etkisi vardır. Şüphesiz ne tek başına güzel bir ambalaj, kötü bir ürünle, ne de tek başına kaliteli bir ürün, kötü bir ambalajla satışını artırabilir.

Ambalajın grafik tasarımı, diğer tanıtım konuları gibi, grafik sanatçısının sorumluluğundadır. Ürün, tüketiciye sunulduğu zaman bulunduğu yerde her konumda çekici gücünü, etkisini göstermelidir, anlaşılmalıdır. Alıntı

BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYE

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde başlatılan Biz Bize Yeteriz Türkiye Projesi kapsamında Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ürettiği cerrahi maskeler için Maske Kutusu ve Ambalaj Tasarımlarım…

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü

[AMBALAJ TASARIMI]

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün Üreten Okullar Projesi kapsamında Bayrampaşa İnönü Meslek Lisesinin Hazırladığı ve Ulusal Medyada büyük yankı uyandıran Ahşap Oyuncaklar için tasarladığım karton çanta ve kutu tasarımlarım.

AMABALAJ TASARIMLARI

Bahçelievler Milli Eğitim Müdürlüğü

Love Tattoo / Oyun Kartları

Sticker Goool! / Oyun Kartları

Uff Cream / Enjektör Çikolata

 

Kemal Ceylan Peynir / Teneke Peynir

Crispola / Cips / Fas

Aşiret / Parmak Silgi

Piramit Kahve / Türk Kahvesi

Champion / Şekerli Sakız

Oğlum Çek Giiit / Oyun Kartları

 

Oğlum Bas Giiit / Oyun Kartları

Gangnam Style / Karton Gözlük

Mixing / Dolgulu Sakız

   

Mixing / Dolgusuz Sakız

Chef de Chef / Delikli Şeker

Yehhu / Çikolatalı Dondurma

ChikyDent / Draje Sakız

One Direction / Karton Kolye

       

Kova Sakız / Şekerli Sakız